НАПРАВИ ЗАПИТВАНЕ ЗА ЦЕНА НА САМОЛЕТЕН БИЛЕТ ДО ИЛИ ОТ ЛЕТИЩЕ БУКУРЕЩ (OTP)
Добре дошли в перлата на Карпатите - Букурещ!
Букурещ e столицата на Румъния от 1862г. и е най-големия град в държавата. Градът е познат още като „малкия Париж“ поради архитектурната си прилика с френската столица. Център е на богата култура и изкуство. Населението му е малко над два милиона души, което го поставя на 6-то място в класацията за най-населените градове в Европейския съюз. Букурещ се радва на изключително висок културен и икономически подем през последните години и е много популярна туристическа дестинация, предлагаща множество забавления и културни забележителности. Градът е особено завладяващ и е подходящ както за краткосрочни, така и за по-продължителни посещения.
ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ И АТРАКЦИИ В БУКУРЕЩ. КАКВО ДА ПОСЕТИМ В БУКУРЕЩ?
Започваме с най-известната румънска сграда, а именно двореца на парламента (Palatul Parlamentului), който е построен по време на режима на Чаушеску. Тук ще откриете пищни стълбища и стаи изпълни с масивни полилеи. Според книгата на рекордите на Гинес дворецът е втората най-голяма административна сграда в света (след тази на Пентагона), както и най-скъпата и най-тежката административна сграда. Размерите на двореца са 270м. на 240м., а височината му е 86м. Общо тук има 1100 стаи, които са разположени на 12 етажа. За построяването му се използвани огромни количества мрамор, дърво и кристал. Стилът на сградата е еклектична неокласика.
Посетете и разгледайте историческия център на Букурещ или район Липскани (Strada Lipscani), който и до днес е запазил чара на стария град. По калдъръмените улици ще попаднете на изобилие от антикварни пазари, арт галерии, малки бутици и някои от най-посещаваните ресторанти и заведения на града. Историята разказва, че около 1400г. занаятчии от Румъния, Австрия, България и Гърция са основали работилниците си в тази част на града. По-късно районът станал известен като Липскани (Lipscani) поради многото германски търговци от Лайпциг.
В Националния художествен музей (Muzeul National de Arta) ще разгледате много от произведенията на Рембранд и Ел Греко. Музеят е дом на над 100 000 произведения на изкуството, които са разделени в две секции: произведения на румънски творци и шедьоври на майсторите на европейското изкуство.
Стария княжески съд и църква (Palatul si Biserica Curtea Veche) са построени през XV в. от Влад Цепеш, който е по-известен като Влад Дракула. Легендата разказва, че той държал затворниците си точно под съдилището. В наше време са останали само няколко стени, арки, надгробни паметници и една коринтска колона. Тук се намира и старата княжеска църква на Букурещ (Biseruca Curtea Veche) - това е и една от най-старите сгради в града.
Румънската триумфална арка (Arcul de Triumf) е построена в памет на войниците от Първата световна война през 1922г. В началото е била направена от дърво, но през 1936г. е обновена и изградена отново с гранит.
Парк Карол I (Parcul Carol I) представлява един от най-красивите паркове в Букурещ. Тук ще откриете много масивни монументи и паметници, а през лятото може да попаднете на някой от концертите под открито небе.
Интересен е и музея на румънския селянин (Muzeul Taranului Roman), в който са събрани много керамика, икони и облекло, а също така и впечатляваща изложба от комунизма, останките от дървена трансилванска църква от XVIII в. Тук можете да разгледате богатата колекция от над 20 000 традиционни носии.
Музеят на селото (Muzeul Satului) е най-големия музей на открито в Европа. Той се намира в парк Херастрау. Тук ще разгледате богатата колекция от 50 сгради, която показва историята на архитектурата по селата на цяла Румъния. Къщи с островърхи покриви, църкви, сламени колиби, дори мелници от цяла Румъния внимателно са били преместени, за да представят автентично и да потопят посетителите в духа на румънското село.